PHP Giriş, PHP Nereden Başlamalı

php giriş
PHP Giriş

PHP giriş seviyesi için tavsiyelerim şunlar;

  • HTML ve CSS’de az çok bilginiz olmalı. Çünkü PHP Backend yani arka plan dilidir. Biz derslerimizde HTML ve CSS de kullanacağız.
  • Sabırlı olmalısınız, ilk dersler çok sıkıcı olabilir. Ancak temel şeyleri(değişken tanımlama, operatörler, döngüler, diziler) öğrenmemiz gerekir. İleriye doğru kullanılacaktır. Başlarken hemen bir web sayfa oluşturayım, proje yapayım diye hevesli olabilirsiniz. Ancak sakin ve sabırlı olun azimle ve yavaş yavaş ilerlerseniz başarıya ulaşırsınız.
  • Bir PHP kitabı satın alın. Hangi konuların olduğuna göz gezdirin, dili tanıyın. Hiçbir şey anlamasanız da okuyun. Gözünüz aşina olsun. Dersler ilerledikçe ne işe yaradığını öğrenecek ve mutlu olacaksınız. Ben bir dil öğrenirken böyle yapıyorum. Neler öğreneceğimi görüyorum.

PHP Giriş için programlar

Ben windows kullanıcısıyım ve anlattıklarım, kullandıklarım windows için geçerli olacak. Diğer işletim sistemlerinde program kurulumları farklı olabilir. İhtiyacımız olan programlar şunlar:

[su_list icon=”icon: arrow-circle-down” icon_color=”#0625a3″]

[/su_list]

XAMPP içerisinde Apache Server’ı, PHP’yi, phpMyadmin’i barındıran bir program. PHP server üzerinde çalışıyor bunun için bu program gerekli. WAMP ve EasyPHP gibi benzer programlar da var fakat ben XAMPP’i seviyorum.

Sublime Text bir kodlama editörü. PHP’yi başlangıç seviyesinde buradan kodlayabilirsiniz. Notepad++, Atom, Brackets, Netbeans, PHPStorm gibi bir sürü uygulama mevcut. Hız bakımından başlangıç için sizlere Sublime Text önerebilirim. Ben şu an PHPStorm öğrenci sürümünü kullanıyorum ve gayet hoş.

Ön bilgi bittiğine göre..

Evet arkadaşlar şimdi ne olacak neler yapacağız? İndirmiş olduğumuz programlarımızı kuralım ve tanıyalım.

XAMPP kurulumu yaptığımızda C: diskimize “xampp” klasörü gelmiş olacak.

php giriş xampp klasörler

xampp klasörüne girip dosyaları incelemeye başlayabiliriz.

php giriş xampp htdocs

Burada işimize yarayacak “htdocs” klasörü var. Bu klasör içerisinde çalışmalarımızı yapacağız. Diğer klasörlere şu anda girmeyin veya silme işlemlerinde bulunmayın 🙂

htdocs klasörüne girin ve içerisindeki dosyaları silin. Bazı dosyalar bulunacaktır. Bunlar xampp hakkında bilgi verir. Onlar işimizi görmeyecek. Siz sadece silin.

C:\xampp e tekrar döndüğümüzde alt kısımda “xampp-control.exe” uygulaması bizim her şeyimiz olacak.

php giriş xampp-control

Xampp’te de kullanacağımız program bu. Bu uygulamayı kullanarak Apache server’ı, veritabanını ve diğer özellikleri açık kapatabiliriz.

Kontrol panelimizi açalım. Paneli açtığımızda görüntülerde farklılıklar olabilir. Kullandığımız versiyonlar uyuşmalabilir sorun değil.

php giriş xampp kontrol paneli

Apache ve MySQL modülleri kapalı ise sarı işaretlemiş olduğum gibi değilse o kısımları Start’a basıp server’ımızı ve veritabanımızı başlatıyoruz.

Skype uygulaması sizde yüklü ise Apache server çalışmayabilir bu durumda benimle iletişime geçiniz. Yardımcı oluruz.

Ardından tarayıcımıza girip adres çubuğuna http://localhost yazıyoruz.

Sayfamız açıldığında önümüze hiçbir şey gelmeyecektir. Boş bir beyaz sayfa ve yazılar yazacaktır. Bu sayfada server hakkında bilgi verir. Aşağıdaki resimdeki gibi.

php giriş localhost

PHP Giriş sayfamızı yazalım.

HTML taglarındaki mantık ile “<html>” açılır “</html>” ile de kapatılır. PHP’de de sayfamız “<?php” etiketiyle açılır. Sayfa sonu da “?>” ile kapatılır. Kapatma işlemi çok önemli değil ancak açmazsanız çalışmaz.

index.php” isminde bir dosya oluşturuyoruz. Aşağıdaki 3 satırlık kodu da bu sayfaya yapıştırıyoruz. Bunu da “C:\xampp\htdocs” içerisine kaydediyoruz.

Evet yazdığımız kodu inceleyelim.

  1. Satır: PHP dosyası başlangıç kodu,
  2. Satır: echo kodu. Bu koddan sonra ne geliyorsa “;” noktalı virgüle kadar ekrana basar. Her satır(döngü başları, php sayfa açma kodu vs. hariç) noktalı virgül ile kapatılır.
  3. Satır: PHP dosyası bitiş kodu.

Şu noktalı virgül konusunda genelde unutma olabiliyor. PHP geliştiricilerin genel sorunu hatta bunun hakkında şöyle bir görsel hazırlamışlar. Sizinle de paylaşayım.

komik-klavye Siz siz olun noktalı virgüle dikkat edin syntax hatası almayın 🙂

PHP giriş konusunu bu şekilde bitirmiş bulunuyoruz. Kod yazmak için serverımız ve veritabanımız hazır. Kod editörümüz hazır. Artık kodlara giriş yapacağız. Bir sonraki dersimizde değişken kullanımı, ekrana yazdırma, yorum satırı kullanımı gibi bilgilere değineceğiz. PHP artık sizin için hazır 🙂

msbeden hakkında 2 makale
Bilgisayar ile 2004 yılında tanıştım. 2008 yılında HTML öğrenmeye başladım. Lise yıllarımda hazır scriptlerin kurulumları ve yönetimini öğrendim, o zamanda aktif olan forum sitelerinde yer aldım. Üniversite hayatımda grafik tasarım üzerine de çalışmalarım oldu. Şu anda da PHP üzerine devam ediyorum. Laravel kullanıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*